Chybí Vám motivace při splácení dluhů?

splaceni dluhu_Denbezdluhu_Kruk

Chcete začít řešit své dluhy, ale nemáte dostatek motivace a odvahy? Nebojte nejste v tom sami! Inspirujte se příběhy a otázkami zadlužených lidí, jejich otázky zodpověděl profesionální kouč.

Chtěl bych se zbavit dluhu, ale nemohu k tomu najít odvahu, pořád to odkládám. Jak mám začít?

Jako první je potřeba vyhodnotit situaci, přiznat si dluhy a stanovit si cíl. Položte si otázku: „Co mě motivuje? Chci splácet dluhy kvůli sobě nebo kvůli rodině?“ Odpověděli jste, že je chcete splácet kvůli sobě? Začněte tedy tím, že si své dluhy sepíšete na papír. Získáte přehled o své situaci a budete vědět, kde začít, který dluh je nejzávažnější. Odpověděli jste, že kvůli rodině? Prvním krokem je pro Vás tedy otevřeně přiznat vše ohledně Vaší situace a dluhu rodině a navrhnout řešení. Váš slib někomu blízkému a jeho následná kontrola Vás bude motivovat k cestě z dluhů. Stanovte si odměnu za splnění cíle či sankci za jeho nedodržení.

Můj blízký upadl do dluhů. Jak mu můžu pomoci v řešení jeho situace? Bude se se mnou o tom chtít bavit?

V případě, že víte o dluhu svého známého, nejlépe mu pomůžete tím, že ho vyslechnete a podpoříte v prvních krocích řešení dluhu. V této nelehké chvíli je důležitá Vaše schopnost vidět situaci z jinéhu úhlu. Nedoporučujeme půjčovat peníze známým. A pokud ano, tak za konkrétních pravidel, která budou dodržena. Finanční pomoc je jedna věc, ale člověk v dluhové pasti potřebuje mít pocit, že mu někdo věří. Potřebuje získat důvěru v sebe sama a najít sílu problému sám čelit.

Mám dluhy a nikdo to neví. Mám se svěřit své rodině? Pomůže mi to

Ano. Svěřit se někomu blízkému Vám pomůže a uleví. Při řešení dluhů si často říkáme „buď silný a vyřeš svůj problém sám, sám ses do něj dostal“. Bojíme se zatěžovat okolí a rodinu. Ne nadarmo se ale říká, že sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílená starost je poloviční starost. Proto se nebojte o své starosti s někým ze svých blízkých podělit. Zaprvé se Vám uleví, že na to konečně nejste sami. A za druhé Vám daný člověk pomůže vidět celou situaci z nadhledu a najde společně s Vámi nejvhodnější řešení. Je důležité si uvědomit, že mít dluhy není v dnešní době žádné tabu. Naopak dluhy aktivně řešit a splácet je „dospělé“ řešení.

Vím, co mě motivuje, mám cíl, ale jak mám dále pokračovat?

Seberte odvahu otevřít starou korespondenci a udělat si ve svých dluzích pořádek. Dále zvedněte telefon a zavolejte svému věřiteli. V první chvíli můžete být situací zaskočeni. Řešit vše najednou je těžké. Nepropadejte panice a věnujte čas prostudování jednotlivých dluhů. Všimněte si, že některé závazky je nutné řešit ihned a jiné jsou méně urgentní. Poté si vytvořte plán v písemné podobě, jakým způsobem začnete své dluhy řešit. V boji proti odkládání aktivit Vám pomohou závazné termíny úkolů, které si ve svém plánu stanovíte.

Mám velké dluhy, snažím se je řešit, ale konec je opravdu hodně daleko. Jak mám žít s velkými dluhy?

Může se stát, že někdy je situace tak složitá a komplikovaná, že není možné dluhy splácet. A ty jen narůstají. Pokud jsou Vaše dluhy natolik vysoké, že je těžké se v nich orientovat a motivovat se jejich koncem, hledejte ve svém životě věci, které Vám činí radost každý den. I maličkosti, jako jednotlivé splátky, Vám pomohou vidět „světlo na konci tunelu“. Je to velká výzva, ale pokud jste schopni uspořádat si svůj život tak, že postupně řešíte dluhy, dlouhodobě máte napůl vyhráno. Pravidelnost Vám pomůže udržet morálku a pozitivní myšlení.