Jak ušetřit na potravinách? Nákupy promyslete!

 

I na potravinách a nákupech se dá ušetřit, pokud dokážete dobře plánovat a vše si rozmýšlet.

Podívejte se na tipy, jak a kde ušetřit na jídle!
 1. Předem si připravte nákupní seznam. Vyhnete se tak chaotickému pobíhání a pokušení nakupovat věci, které nepotřebujete.

 2. Večeři a svačiny do práce si připravujte sami. Utrácíte 70 korun v podnikové jídelně, nebo 120 v pěkné restauraci? Spočítejte si, kolik měsíčně utratíte za potraviny, a snažte se náklady snížit. Pokud si budete vařit, můžete na jednom poledním jídle ušetřit 30 – 60 korun.

 3. Zasaďte si vlastní bylinky. Místo toho, abyste bylinky kupovali, pěstujte si na balkóně, na okně nebo na zahradě vlastní.

 4. Potraviny, které nezvládnete sníst, sezónní ovoce a zeleninu si zamrazte. Budete tak mít v lednici stále něco, co si budete moci vzít k obědu. Mražené produkty kupované v obchodě jsou mnohem dražší než ty, které si nachystáte sami.

 5. Olivový olej nahraďte řepkovým. Má vysoký obsah mastných kyselin a je mnohem levnější než olivový.

 6. Udělejte si průzkum trhu. Zjistěte si, který obchod nabízí vaše oblíbené produkty za nejnižší cenu, abyste neplatili zbytečně moc. Podívejte se i na místní internetové obchody.

 7. Větší balení je někdy levnější. Zboží, jako je rýže a kroupy, nakupujte ve větších baleních. Jinak budete platit mnohem více.

 8. Pokuste se potraviny nevyhazovat. Své nákupy si dobře rozmyslete, nekupujte příliš mnoho potravin, jako jsou maso a jogurty, které mají krátkou dobu spotřeby.

 9. Připravujte si domácí zavařeniny. Nejenže ušetříte, ale také budete mít záruku, že jíte zdravě.

 10. Místo kartou plaťte hotově. Na nákup si s sebou berte hotovost. Budete tak moci lépe sledovat své výdaje.

 11. Dávejte pozor na datum spotřeby. V lednici i na policích, na kterých skladujete zavařené či konzervované produkty, dávejte dopředu ty, které je nutné spotřebovat nejdříve. Lépe si tak ohlídáte, že je stihnete zpracovat před datem spotřeby.

 12. Připravené pokrmy dojídejte následující den. Jedli jste v restauraci a nezvládli jste všechno sníst? Nechte si jídlo zabalit s sebou. Konec konců, druhý den se Vám bude hodit.

Jak se Vám líbí naše tipy?

A jak šetříte při nákupech vy? Sdílejte s námi Vaše zkušenosti.