12 tipů – Jak ušetřit pár korun každý den

Chtěli byste každý den něco uspořit a vytvořit si tak finanční rezervu – máme pro Vás pár tipů, jak přidat šetření do každodenních aktivit.

1. Využijte výhodu internetu. Zkoušeli jste si sako nebo boty, které jste si chtěli koupit? Můžete chvilku počkat a podívat se, jestli je na internetu nekoupíte levněji. Tímto způsobem můžete často ušetřit spoustu peněz.

2. Po nákupu si vždy zkontrolujte účtenku. Pokud zjistíte mezi uvedenou cenou a cenou na regále jakýkoli rozdíl, můžete cenu zboží reklamovat a rozdíl získat zpět.

3. Udělejte si pokladničku. Může to být sklenice nebo jiná nádoba. Nalepte si na ni papírek s tím, čeho chcete dosáhnout a odkládejte si do ní různé částky. Dělejte to pravidelně po dobu 21 dní, to je doba potřebná na to, abyste si vytvořili návyk. Sami uvidíte, kolik se vám podařilo ušetřit. 40 korun denně je 14 600 korun za rok.

4. Pravidelně revidujte svůj šatník. Nejdražší kousky, které již nenosíte, prodávejte na aukčních portálech. Získáte tak peníze na nové vybavení nebo oblečení.

5. Vyzkoušejte spolujízdu nebo stopování. Pokud hodně cestujete, podívejte se na speciální weby, kde lidé nabízejí spolujízdu za finanční příspěvek. Velmi často Vás taková jízda vyjde levněji než jízda vlakem nebo autobusem.

6. Nechávejte auto v garáži. Jezdíte každý den do práce autem, ale firma vám neproplácí pohonné hmoty? Spočítejte si, kolik měsíčně utratíte za dopravu, a částku porovnejte s náklady na veřejnou dopravu. Možná zjistíte, že můžete ušetřit nejen peníze, ale i čas.

7. Založte si spořicí účet. Pravidelně na něj posílejte určitou částku i něco navíc, například prémie. Tyto peníze nevybírejte, šetřete si je na konkrétní účel.

8. Veďte si přehled o výdajích. Zapisujte si nákupy a částky, které jste za ně zaplatili. Zjistíte tak, za co pravidelně platíte nejvyšší částky, a budete moci optimalizovat náklady.

9. Omezte nákladné zvyky, nebo se jich vzdejte. Omezte spotřebu alkoholu nebo přestaňte kouřit. Takto můžete ušetřit až 6 000 korun měsíčně.

10. Neodstraňujte visačky z nově zakoupeného oblečení. Dejte si den nebo dva, abyste se mohli rozhodnout, zda si je opravdu chcete nechat.

11. Využívejte slevy. Nákupy ve slevách vám ušetří peníze ‒ pokud tedy budete nakupovat jen to, co jste měli v plánu. Sezónní výprodeje nabízejí mnoho zajímavých produktů za nižší a výhodnější ceny.

12. Nákupy si dobře rozmyslete. Každý měsíc si připravte rozpočet, který budete mít k dispozici pro nákupy v daném měsíci a nezbytné výdaje domácnosti. Budete tak mít výdaje lépe pod kontrolou.

Používáte některý z našich tipů?

A jak šetříte každý den vy?