Máte s partnerem oddělené finance anebo rozhodujete o penězích společně? Více jak čtvrtina Čechů si je spravuje odděleně.

Plné dvě třetiny (66 %) Čechů nikdy nerozhodovaly v otázce financí za zády svého partnera. Necelých 19 % respondentů se samostatně rozhoduje pouze u zanedbatelných částek a jen 7 % Čechů (častěji muži s 8 % než ženy s 5 %) své výdaje a investice se partnerem zpravidla nekonzultuje. Společně se rozhodují především mladí manželé a partneři ve věku 18 až 24 let (78 %) z nízkopříjmových domácností. Samostatně o investicích a útratách rozhodují zejména lidé ve věku 55 až 64 let (11 %) s osobním příjmem nad 30 000 korun.

Češi se za zády svého partnera nejčastěji rozhodují o výdajích, které lze označit za zbytečné. Činí tak výrazně více ženy (42 %) než muži (30 %). Muži zase výrazně častěji (30 %) než ženy (8 %) samostatně rozhodují o investicích. Bez souhlasu partnera Češi také často půjčují peníze rodině a přátelům, mění dodavatele různých služeb (telefon, internet ad.) nebo si berou půjčky na své jméno.

České páry se ve výrazné většině rozhodují o financích společně, zejména v domácnostech s větším počtem dětí. Přesto ale nezanedbatelná část mužů i žen zatají před svým partnerem zvýšení svého platu v práci nebo třeba nějaký vedlejší příjem či dědictví. Zatímco ženy před svým partnerem tají nákupy zbytečností, muži se daleko častěji, než jejich partnerky nepochlubí výdaji za hazard nebo investicemi. Je dobré mít na paměti, že pokud se jeden z partnerů dostane do platební neschopnosti, spoludlužníkem se stává i partner, který o půjče nebo špatné investici nevěděl, “ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Češi se o útratách a investicích rozhodují sami především proto, že mají s partnerem oddělené finance (26 % respondentů), což platí spíše pro ženy (32 %) než pro muže (20 %). Muži naopak nejčastěji rozhodují sami, protože nechtějí svým partnerkám dávat důvod k obavám (31 %). Často je ale také důvodem samostatného řízení financí prostě fakt, že se chtějí Češi o financích rozhodovat sami (22 % respondentů s velmi malou převahou žen). Vlastní kontrolu nad financemi uvádějí jako důvod samostatného rozhodování nejčastěji mladí lidé ve věku 18 až 24 let. Oddělené finance mají nejčastěji páry ve věku 35 až 44 let a také lidé s čistým příjmem domácnosti nad 60 000 korun měsíčně.

U lidí s nejnižšími příjmy je častým důvodem samostatného rozhodování o financích nedůvěra k partnerovi a bez porady se svým partnerem o financích častěji rozhodují také podnikatelé nebo lidé zaměstnaní v armádě a v bezpečnostních složkách,“ dodává Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Podobný průzkum provedla společnost KRUK již v roce 2018. Zjistila, že nejčastějšími důvody sporů spojených s domácími financemi jsou výdaje na nepotřebné věci (jako hlavní zdroj konfliktu je uváděla téměř čtvrtina respondentů) a jen o něco méně lidí (22 %) uvádělo jako příčinu konfliktů skrývání informací o výdajích před partnerem.