Češi si oproti minulým letům půjčují na Vánoce častěji

 
Na vánoční přípravy a dárky si bere půjčky jen minimum Čechů, často jde ale o domácnosti bez úspor a s dluhy po splatnosti.

Téměř 92 % českých domácností pořizují vánoční dárky a financují přípravy na Vánoce ze svých běžných příjmů nebo úspor. Téměř každý dvacátý Čech si někdy na Vánoce vzal půjčku do 5 000 korun a o něco méně lidí (necelá 4 %) si pak na dárky půjčilo více než 5 000 korun. Průzkum, který nechala vypracovat společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, přesto ukázal, že si Češi oproti předchozím letům půjčují na Vánoce o něco častěji. Například v roce 2018 si na vánoční dárky u některé finanční instituce nebo od rodiny či přátel půjčila jen 2 % Čechů.

Půjčky na Vánoce si prakticky stejně často berou ženy i muži, nejčastěji pak ve věkové kategorii 35 až 44 let. V této věkové kategorii si na dárky někdy půjčilo necelých 14 % respondentů průzkumu. Téměř vůbec si na Vánoce nepůjčují senioři ve věku 65 a více let.

„Z průzkumu také vyplývá, že si na vánoční přípravy a dárky berou úvěr hlavně domácnosti s více osobami, především pak rodiny se třemi a více dětmi, kdy se na Vánoce zadluží více než čtvrtina takových domácností. Zajímavé je, že se lidé zadlužují kvůli Vánocům stejnou měrou – bez ohledu na čistý příjem jejich domácnosti,“

říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Lidé, kteří si půjčují peníze na vánoční dárky, jsou často už zadlužení a své závazky nezvládají splácet

Z lidí, kteří již mají nějaký úvěr, si další půjčku na Vánoce vezme více než 13 % a z respondentů průzkumu, kteří mají dluhy po splatnosti si na vánoční přípravy a dárky půjčí celá čtvrtina (25 %). Vánoční dárky na dluh si pořizuje i téměř každá pátá (18 %) domácnost bez úspor. Nejčastěji si na Vánoce půjčují lidé pracující na základě smlouvy o dílo nebo dohody o provedení práce.

„Není dobrým znamením, že z respondentů, kterým jejich příjem nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení, si téměř třetina půjčí peníze na Vánoce. Často se navíc jedná o lidi, kteří mají i další půjčky, a k tomu navíc i závazky po splatnosti. Na základě těchto zjištění jsme se rozhodli prodloužit bezplatnou osvětovou iniciativu Den bez dluhů, jejíž devátý ročník proběhl letos v listopadu, až do 23. prosince. Lidé, kteří se potýkají se splácením dluhů, se mohou zdarma poradit s odborníky na bezplatné telefonní lince 800 700 880 anebo se ptát prostřednictvím webových stránek www.nasedluhy.cz. Na vyžádání bude také zdarma poskytnut výpis z Centrální evidence exekucí, tedy informace, zda je proti nim aktuálně vedena exekuce,“ doplňuje Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.