Jak si užít Vánoce a finančně ,,nevykrvácet“?

Jak si užít Vánoce_Den bez dluhu_kruk

Vánoce se blíží mílovými kroky, v obchodech naplno zní vánoční písně a my si jako každý rok říkáme, jak vše stihnout, kdy začít nakupovat dárky, komu co dát a zároveň víme, že naše úspory nejsou nekonečné.
Jak si Vánoce užít naplno a přitom finančně „nevykrvácet“? Inspirujte se v následujícím článku.

SVÁTEČNÍ HOSTINA MŮŽE BÝT SPOLEČNÝM DÍLEM

Plánování svátečního jídelníčku je skutečnou výzvou. Zvláště pokud čekáte u sváteční večeře hosty a chcete se před nimi ukázat v nejlepším světle.

TIPY:

  • Neodkládejte přípravy na poslední chvíli, stanovte si jednotlivé chody dopředu a nebojte se nakoupit trvanlivé suroviny s předstihem za nižší cenu.
  • Nepřehánějte to s množstvím jídla. Známe to všichni, hostitelka připraví bramborový salát, tetička a babička také donesou salát, aby nepřišly s prázdnou, a nakonec jsou všichni přes Vánoce přejedení a mnoho jídla pak končí v koši.
  • Domluvte se s hosty na tom, kdo jaký chod připraví a donese. Hosty jistě potěší, když dostanou příležitost podílet se na přípravách. Vám to ušetří nejen nějaké peníze do domácího rozpočtu, ale i hodně času a starostí.

PLÁNUJTE DÁRKY S ROZUMEM

Výběr dárků pro blízké není snadným úkolem. Čím blíže Vánoce jsou, tím je nakupujeme ve větším spěchu a tím méně přemýšlíme o tom, co by komu udělalo největší radost.

TIPY:

  • Připravte si seznam lidí, kterým byste chtěli udělat radost dárkem a svůj rozpočet na vánoční dárky rozdělte mezi ně.
  • Dárky nakupujte s předstihem. Zaujala Vás v obchodě kniha, která by se zaručeně líbila manželovi? Není důvod, proč by pár měsíců nemohla ležet vzadu v šatníku. Čím blíže jsou Vánoce, tím je i nakupování dárků dražší. Myslete na to!
  • Schovávejte si pečlivě stvrzenky od dárků. Přijdou vhod, až zjistíte, že jste koupili špatnou velikost košile nebo že vysněná kamera pro tchána nefunguje.

VYZDOBTE SI KRÁSNĚ SVŮJ DOMOV

Ve svitu vánočního stromku se nad dárky houpou krásně zdobené koule, vánoční dekorace jsou v každé místnosti a na hlavních dveřích visí velký věnec – kdo z nás nesní o takové atmosféře! Obchody vystavují stovky dekorací, na kterých můžeme oči nechat, ale které jsou pro naše peněženky doslova vražedné… I pro tento případ jsme pro Vás připravili několik malých rad.

TIPY:

  • Kupujte jen ty nejnutnější dekorace pro letošní rok a zbytek nakupte v povánočních slevách.
  • Zkuste si dekorace vyrobit doma se svou rodinou. Nejenže pro Vás dekorace tak získají příběh, ale užijete si u toho mnoho legrace se svými nejbližšími.

FINANCE – BERTE JE VÁŽNĚ A NENECHTE SE UNÉST

Dům či byt již máme vyzdobený, sestavili jsme sváteční menu, víme kdy a jak nakupovat vánoční dárky. Nezapomeňte, že Vánoce jsou krásné díky lidem, se kterými je trávíte, ne kvůli drahým dárkům. Zvažte, kolik financí chcete do letošních svátků investovat, a těchto zásad se držte. Vyčerpání kontokorentu, rychlé půjčky nebo takzvané půčky do výplaty nejsou řešením.

Po Vánocích každý zapomene, co od koho dostal. Bude vzpomínat na příjemné okamžiky společně stráveného času. A co Vy? Vám zůstane úvěr, který Vás zatíží na dlouhou dobu.