Pavlína má jedenáct dětí a jeden a půl milionu dluhů

Pavlína má jedenáct dětí a jeden a půl milionu dluhů

Pavlína má jedenáct dětí a jeden a půl milionu dluhů

„Půjčit si peníze je strašně jednoduché. Stačí občanský průkaz, pár výpisů z účtu a peníze leží na stole,“ říká paní Pavlína, na jejíž jméno je vedeno hned 28 exekucí. Pro matku jedenácti dětí je prioritou mít střechu nad hlavou a nakrmit všechny hladové krky. Na splátky dluhů už většinou nic nezbývá. Dlužná částka, která aktuálně dosahuje cca jednoho a půl milionu korun, pomalu narůstá. Existuje z dluhové spirály cesta ven?

Dvě nejstarší děti jsou již plnoleté a dalšímu z dětí paní Pavlíny bude letos 18 let. To nejmladší má teprve rok a půl a stejně dlouho ještě bude vyplácen rodičovský příspěvek. Příjem třináctičlenné rodiny se kromě toho skládá z dalších sociálních dávek a příležitostného výdělku otce nejmladších dětí. Jednoznačně největší výdajovou položkou jsou potraviny, zaplatit je potřeba také nájem a další výdaje související s bydlením.

Aby rodina ušetřila, pronajala si zahradu, na které si sami pěstují ovoce a zeleninu. Podařilo se jim najít levný přístup k domácím vajíčkům a mléku. V rámci svých možností rodině pomáhají i prarodiče. Na „útratu“ i tak každý měsíc zbývá maximálně několik stokorun.

Na splácení dluhů, které vznikly v minulosti, paní Pavlína pro tento okamžik rezignovala, přestože si je vědoma, že se tímto přístupem řešení nepříjemné situace nevyhne. Rodina už má také zkušenosti s návštěvou exekutorů, kteří domácnost oblepili nálepkami. 

Cesta k oddlužení

Příčina problémů paní Pavlíny je poměrně jednoduchá: na začátku si několikrát půjčila na běžný provoz domácnosti, na jídlo či na nájem. Z půjčených peněz si nekoupila zbytné věci, ani je jakýmkoli způsobem neprohýřila. Později, když bylo potřeba půjčky splácet, začala „vytloukat klín klínem“ a půjčovala si na splácení starších dluhů. Jak už to v podobných případech bývá, problém nevyřešila, naopak se dostala do ještě větších problémů.

 

Přestala reagovat na výzvy věřitelů, přestala zvedat telefony, protože věděla, že splácet nemůže a nechtěla lhát či slibovat nesplnitelné. Výsledek již znáte: 28 exekucí a dluh celkem cca 1,5 milionu korun.

 

Pokud bychom chtěli hledat hlubší kořeny této situace, nabízí se známé přísloví „co se v mládí naučíš…“. Pavlína sama totiž pochází z rodiny, která měla trvalé finanční problémy a hospodaření s penězi se nikdy nenaučila. Nechce však, aby stejným životem žily i její děti. Uvědomuje si, kde udělala chyby, chce se oddlužit a začít žít s čistý štítem.

 

Využila proto služeb bezplatného poradenství organizace Šipka, která svým klientům pomáhá při řešení nejrůznějších náročných životních situací. Radami se zapojili i poradci společnosti KRUK.

 

Paní Pavlína si již nyní hledá práci, do které by po skončení rodičovské mohla nastoupit. Není vybíravá, je připravena dělat prakticky cokoli, pokud se bude jednat o jednosměnný provoz, aby se mohla po práci bez problémů věnovat svým dětem. Uvědomuje si současně, že jakmile nastoupí do zaměstnání, bude významná část jejího platu podléhat exekučním srážkám. Zvažuje proto i možnost oddlužení formou osobního bankrotu. I v takovém případě by však musela splnit podmínky stanovené insolvenčním zákonem a každý měsíc po dobu 5 let řádně hradit splátky podle tohoto zákona.

Starost o 11 dětí je „zápřah“ sám o sobě. O to více je potřeba ocenit odhodlání paní Pavlíny postavit se čelem obrovským dluhům, stejně jako její snahu naučit své děti, že je potřeba odolat pokušení snadných půjček ze strany nebankovních firem a případné finanční problémy se snažit vyřešit primárně uvnitř rodiny, nebo se obrátit na poradny, které se danou problematikou zabývají.

 

Kontaktní formulář - Poradíme také Vám

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů společností KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o., se sídlem Československé armády 954/7, 500 03, Hradec Králové, IČ: 24785199, a to za účelem poradenství v rámci osvětové akce Den bez dluhů. Poskytování nezávazných a bezplatných rad, jak postupovat v obtížné finanční situaci, při problémech s dluhy, jak postupovat při řešení insolvence nebo exekuce. Tento souhlas lze kdykoliv odvolat.