Petr si začal půjčovat na běžný provoz

Den Bez Dluhu_Kruk_Rodina_příběh

Petr si začal půjčovat na běžný provoz

Petr si začal půjčovat na běžný provoz

Petr si začal půjčovat peníze pro rodinu, půjček přibývalo až nakonec neměl na splácení. Na poradce Dne bez dluhů se obrátil Petrův tchán. hrozilo, že rodina přijde o dům. Co mu poradili?

Petrova zkušenost

Již řada průzkumů potvrdila to, co lze zřejmě považovat za přirozené: v případě finančních potíží se v první řadě obracíme o pomoc ke své rodině. Finanční poradci společnosti KRUK se však nezřídka setkávají s tím, že ani rodinné pouto není vždy zárukou, že se problémy podaří vyřešit. 

Petr a Lucie mají poměrně spokojené manželství se třemi malými dětmi (Lucie je stále na mateřské dovolené) s jedinou kaňkou: Petr si postupně u několika bankovních i nebankovních společností napůjčoval více než 400 000 korun. Ty použil mimo jiné na splácení domu, ve kterém rodina žije. Přestože Petr normálně pracuje, rodina nedokáže s příjmy vyjít a některé dluhy proto přestal splácet. Začali se ozývat první věřitelé…

V této situaci se na poradenské číslo Dne bez dluhů obrátil Petrův tchán, otec Lucie. Chtěl by rodině své dcery pomoci, má okamžitě k dispozici částku, která by pokryla zhruba ¾ Petrova dluhu. Bojí se však, že by celá situace i tak mohla skončit exekucí, při které by Lucie s Petrem mohli přijít o dům, který je doposud splacený jen z větší poloviny. Luciini rodiče přitom své dceři nemalou částku již jednou poskytli – právě na nový dům. Zazněl i dotaz na možnost insolvence. 

Poradci společnosti KRUK v první řadě upozornili na skutečnost, že případná insolvence nemusí zabránit případnému prodeji domu. Pokud by v insolvenčním řízení nebyli uspokojeni všichni věřitelé, jejich pohledávky by se řešily právě prodejem majetku, primárně nemovitosti. A tomu se chce rodina vyhnout. 

Poradci Dne bez dluhů vyzvali Petrova tchána, aby se svou dcerou a její rodinou začali o dluzích hovořit a pokusili se společně najít cestu, jak se jich společnými silami zbavit. Pomoci by mohla například konsolidace půjček u některé z bank. Je také potřeba vyhnout se dalším případným půjčkám: rodiče jsou obvykle připraveni pomoci, děti se však stydí s nimi o svých finančních potížích mluvit. 

Pokud rodina zdravě funguje, mohou se o ni její členové v horších časech opřít. Když je na řešení problému více hlav (a peněženek), je hledání cest, jak se dluhů zbavit, o mnoho jednodušší. 

Kontaktní formulář - Poradíme také Vám

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů společností KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o., se sídlem Československé armády 954/7, 500 03, Hradec Králové, IČ: 24785199, a to za účelem poradenství v rámci osvětové akce Den bez dluhů. Poskytování nezávazných a bezplatných rad, jak postupovat v obtížné finanční situaci, při problémech s dluhy, jak postupovat při řešení insolvence nebo exekuce. Tento souhlas lze kdykoliv odvolat.