Jak mám postupovat, pokud chci začít své dluhy řešit?

Řešení dluhu_Den bez dluhu_kruk

 

Napište si seznam svých dluhů a společnosti u kterých dluhy máte.
  • Pokud netušíte, kde dluhy můžete mít, zamyslete se, kde jste si půjčku brali.
    Kontaktujte původní věřitele – banky a nebankovní instituce a domluvte se s nimi, zda Váš dluh ještě mají nebo už ho postoupili (předali) dále.
  • Je možné, že některé dluhy jsou již ve fázi exekuce. Ty můžete zjistit výpisem z centrální evidence exekucí na Czech Pointu nebo na webových portálech jako například www.kolimam.cz

TIP: Den bez dluhů – V průběhu listopadu zdarma (Každý rok) zjistíme zda jsou proti Vám vedeny exekuce– stačí zavolat na naši bezplatnou linku 800 70 08 80 nebo nás kontaktujte prostřednictvím kontaktního formuláře.

Zhodnoťte podmínky, které Vaše dluhy mají.

Dejte svým dluhům priority ve splácení.

Kontaktujte postupně úplně všechny věřitele

Měli by vidět, že jste proaktivní a že se dluhy snažíte řešit. Postupně budete doplácet své dluhy a můžete tak navýšit platby na ostatních dluzích.

TIP: Udržování kontaktu s věřitelem je klíčové, informujte ho o změnách a případných opožděních ve splácení. Pokud vyděláte nějaké peníze navíc, pošlete je na svůj dluh, ať ho máte dříve splacený. Pokud budete dodržovat své sliby a udržovat kontakt s věřitelem, váš dluh pravděpodobně nepředá dále nebo nedá k soudu.

Postupně splácejte. Najděte si například brigádu nebo přivýdělek.

Dluhy se postupem času úročí a částka roste. Vaším cílem je je doplatit co nejdříve, aby byly co nejnižší.

Pokud jste v dluhové spirále a nedokážete splácet ani minimální částky, kontaktujte neziskovou organizaci, která Vám pomůže najít jinou cestu například formou oddlužení.

TIP: Dávejte si pozor při výběru organizace a ověřte si, že za připravení žádosti bude požadovat buď žádnou nebo minimální částku. Takové organizace najdete například i mezi partnery Dne bez dluhů.