Tipy při hledání nové práce

hledani prace_tipy_den bez dluhu_Kruk

Práce tvoří více jak jednu třetinu našeho života. Pokud nás baví, jsme šťastní, pokud ji nemáme nebo nás nebaví, často se dostáváme do těžké životní situace. Víte, kde hledat práci? Jak správně napsat životopis? Pokud ne, tento článek je přímo pro Vás.

Co patří do životopisu?

Životopis je vlastně odpovědí na inzerát. Musí z něho být tedy naprosto jasné, že splňujete požadavky dané pozice. Jeho cílem je představit Vás a zaujmout zaměstnavatele. Proto si dejte pozor i na gramatické chyby.

Jaké části životopis má a co do nich patří?
  1. Hlavička s kontaktními údaji
    Patří sem telefon a e-mail.

TIP: Pozor na tvar e-mailové adresy, kralicek@bily.cz apod. Sice zaujme, ale pravděpodobně jinak, než byste chtěli .

Doporučujeme přidat seriózní fotku (nikoli momentku ze svatby apod.). Díky fotografi i bude Váš životopis lépe zapamatovatelný. V případě pozic, kde je vyžadován reprezentativní vzhled (recepční, hosteska atp.), je foto v CV nutností.

  1. Vzdělání kandidáta
    Nejdůležitější je Vaše nejvyšší dosažené vzdělání, umístěte ho tedy nahoru. Pokud jste absolvoval/a vysokou či střední školu, nezapomeňte na obor studia. Není nutné uvádět školu základní (pokud nejde o Vaše nejvyšší dosažené vzdělání).
  2. Pracovní zkušenosti
    Postupujte od nejnovějších pozic k nejstarším. U každé uveďte časové období. Poslední zaměstnání popište nejpodrobněji. Každou pozici charakterizujte blíže několika body (uveďte jednak náplň práce, potom také nejdůležitější schopnosti, které jste v dané práci uplatňoval/a).

Pozor na mezery v životopisu. Nebojte se uvést např. mateřskou dovolenou či dlouhodobou nemoc.
Pro přehlednost přidejte k názvu každého ze zaměstnavatelů také obor činnosti (např.: KRUK Česká a Slovenská republika, správa pohledávek).

  1. Další schopnosti a znalosti včetně jazykových
    Patří sem všechny navštívené kurzy, školení a získané certifikáty, znalost práce na počítači, počítačových programů a systémů. V neposlední řadě jsou to také jazykové znalosti.
    POZOR! Nejdůležitější je uvést svoji znalost pravdivě. Pokud uvedete například aktivní znalost angličtiny, musíte počítat s tím, že si ji personalista bude chtít ověřit (někdy i při prvním telefonickém kontaktu). Podobně se můžete setkat s testem z Excelu, Wordu, vyhledávání na internetu apod.
  2. Záliby
    Přiblíží Vás jako člověka, snadněji si Vás zapamatují a nikdy nevíte, zda personalista nemá podobné hobby jako Vy :-).
  3. Reference
    Doporučujeme připojit větu “Reference na vyžádání”.
Kde hledat práci?

Nejefektivnějším nástrojem hledání práce je internet. Najdete zde personální agentury, portály s nabídkou práce i jednotlivé firmy.

TIPY:
– Na začátku si defi nujte podle svých dovedností, v jakém oboru byste chtěli pracovat a vytipujte si fi rmy ve Vaší blízkosti.
– Aktivně hledejte minimálně jednou týdně.
– Před odpovědí na inzerát pozorně projděte webové stránky zaměstnavatele. Pokud Vám za pár dní zavolá, nebudete zaskočeni.
– Hledejte i v okolních regionech a případně zvažte přestěhování za prací.

Jaké máme možnosti?
  1. Webové stránky zaměstnavatelů
    – Zajímavost – někteří zaměstnavatelé využívají pouze své webové stránky. Ušetří tak finance a vyhnou se přetlaku zájemců. Proto nepodceňujte tento informační kanál.
  2. Personální agentury
    – Agentury mají v nabídce velké množství zaměstnavatelů. Nevýhodou mohou být delší časové prodlevy v jednání se zaměstnavatelem.
  3. Souhrnné pracovní portály
    − Naleznete na nich souhrn nabídek práce od různých zaměstnavatelů. V České Republice je nejznámějším vyhledavačem jobs.cz. Zde je několik dalších:
    ● www.prace.cz
    ● www.dobraprace.cz
    ● www.dobrysef.cz
    ● www.volnamista.cz
    ● www.pracevcr.cz
    − Každý z portálů obsahuje jiné pozice, protože spolupracuje s různými zaměstnavateli.
  4. Portály Úřadu práce (www.uradprace.cz)
    − Na portálu Úřadu práce najdete velmi různorodé nabídky. Rozhodně tento kanál nepodceňujte, někdy může nabídnout víc, než personální agentury nebo jiné portály.

Nezapomeňte, že nejen firma si vybírá své zaměstnance, ale i zaměstnanec si vybírá firmu, ve které chce pracovat.

Přejeme Vám hodně štěstí a trpělivosti!